Ирачки воени хеликоптери гранатираа џамија во Тикрит

Од:

Хеликоптери на ирачките вооружени сили извршија ракетен напад врз една од најголемите џамии во градот Тикрит и засега не се знае дали има жртви, соопштија локалните власти.

Во средата екстремисти на групата Исламска држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) презедоа контрола врз Тикрит.

Според проценките на Меѓународната организација за миграција, 40.000 луѓе ги напуштиле Тикрит и Самара, кои биле изложени на повеќе напади.

Би можело да ве интересира

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Ал-Кадими: Во Ирак веќе не се потребни американски војници за борбата против ИД

Ана Ололовска

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ана Ололовска

Со дрон нападната американска воена база во ирачки Курдистан, нема повредени

Ана Ололовска

Крвав напад на пазар во Багдад, дваесетина загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

Жарко Настоски

Leave a Comment

7 − five =