ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

Од:

Најмалку 57 лица денеска се удавија во Средоземно море откако нивниот брод се преврте крај крајбрежниот либиски град Кумс, соопшти Меѓународната организација за миграција на ОН (ИОМ).

„Рибарите и крајбрежната стража донесоа неколкумина преживеани на брегот од Либија“, напиша портпаролката на ИОМ, Сафа Мшехли, на Твитер, без да прецизира колку луѓе биле спасени.

Преживеаните изјавиле дека најмалку 20 жени и две деца се меѓу оние кои се удавија, додаде Мшехли.

Денешната трагедија се случува на помалку од една недела откако околу 20 мигранти се удавија во Средоземното море, додека 500 беа пресретнати и вратени во Либија.

Во првата половина од годината речиси 15.000 мигранти беа пресретнати од либиската крајбрежна стража, поддржана од ЕУ, што според Обединетите нации е повеќе од оние кои се вратија во цела 2020 година.

Би можело да ве интересира

Во Липково откриени 52 илегални мигранти од африкански и азиски земји

А1он

Оставка поднесе американскиот специјален пратеник за Хаити поради протерувањето мигранти

А1он

Приведен скопјанец, во неговиот „мерцедес“ пронајдени тројца Кубанци

САД следната година ќе примат 125.000 бегалци од камповите на ОН низ светот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

За два дена, 650 илегални мигранти пристигнаа во Шпанија од Северна Африка

А1он