ИОМ: Над 7,4 ијлади мигранти и бегалци загинале во Африка за пет години

Од:

Повеќе од 7,4 илјади мигранти и бегалци загинале од 2014 година во Африка, вклучувајќи повеќе од 570 лица оваа година, соопшти Меѓународната организација за миграција.

Во Африка во просек умираат по 25 мигранти и бегалци, изјави портпаролот на ИОМ, Џон Милман. Во Северна Африка има најголем број смртни случаи (4.400 луѓе), по што следи регионот јужно од Сахара (1.830 лица) и Африканскиот рог (1.171 лица).

Повеќе од 54.000 мигранти и бегалци дојдоа во Европа преку Медитеранот оваа година, при што загинаа над 900 луѓе, соопшти ИОМ. Во светот од почетокот на годината загинале 2.234 мигранти и бегалци, соопштија од организацијата.

Би можело да ве интересира

Откриени 25 мигранти на автопатот Велес-Скопје

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска

Стотици луѓе заразени со коронавирусот избегале од карантин во Африка

Ана Ололовска

Откако возило излетало од пат, полицијата во него пронашла 13 мигранти

Ана Ололовска

Од грчката програма за домување заминуваат над 11.000 признати бегалци и лица кои немаат право на азил

А1он

Поддршка од 2,9 милиони евра од САД за Грција за справување со миграциското прашање и Ковид-19

А1он