Инвестициите во италијанскиот здравствен сектор се на најниско ниво

Од:

Инвестициите во здравствениот сектор во Италија се на најниско ниво од 90-те години, објави италијанскиот Национален институт за статистика (ИСТАТ).

Трошоците за здравство во 2019 година беа 22,7 проценти од вкупното трошење на јавниот сектор.

Здравството и пензиите сочинуваа 59 отсто од јавната потрошувачка во 2019 година, додаде ИСТАТ. Тоа ја чинело Италија вкупно околу 479 милијарди евра.

Државата е една од најтешко погодените од вирусот со речиси 27.000 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Во Грција и Чиле нови рекордни бројки на заразени со коронавирус

Жарко Настоски

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

А1он

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

А1он

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он