Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Од:

Интерпол соопшти дека се уапсени 195 лица осомничени за трговија со луѓе во Африка и Европа и дека откритието на мрежата утврдило дека има околу 500 лица, жртви.

Операцијата изведена од 28 март до 2 април, била спроведена во 24 земји на два континента, соопшти Интерпол.

Меѓу тие држави се Кенија, Судан, Демократска Република Конго, Мароко, Тунис, Шпанија и Грција.

Интерпол додаде дека импресивна акција била изведена во Судан, каде тамошните безбедносни сили ослободиле околу 100 жртви на трговија со луѓе.

Би можело да ве интересира

Петмина Тајванци нападнале полицаец

Жарко Настоски

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

Во комбе на автопатот кај Градско пронајден 21 илегален мигрант, шоферот бил од Албанија

Жарко Настоски

Косовски државјани криумчареле мигранти во Македонија

СОС Медитеран: Кај либискиот брег потона брод со 130 мигранти

Ана Ололовска

Собранието прогласи кризна состојба на дел од територијата на државата

Жарко Настоски