Интерпол испрати свој тим во Бејрут

Од:

Интерпол испрати тим на експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во истрагата за катастрофалната експлозија во пристаништето.

„На барање на либанските власти, Интерпол испраќа специјализиран тим во Бејрут по експлозијата во која загинаа повеќе од 150 луѓе и уништи голем дел од градот“, се вели во соопштението на Интерпол.

Меѓународен тим кој вклучува И експерти за идентификација на жртвите од катастрофата ќе обезбеди помош на лице место.

Генералниот секретар на Интерпол, Јирген Сток, рече дека искуството на организацијата ќе им обезбеди значителна помош на либанските власти и ќе продолжи да ја обезбедува целата помош што ја бара Либан.

Би можело да ве интересира

Интерпол утре ќе избира претседател, двајца кандидати, едниот е обвинет за тортура

Пукотници и експлозии во Бејрут, двајца загинати и седуммина повредени

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Ана Ололовска

Протести во Бејрут поради прекината истрага за експлозијата во 2020 година

А1он

Интерпол: За време на ЕУРО 2020 уапсени 1.400 лица и запленети 6.7 милиони евра

А1он

Прва годишнина од разурнувачката експлозија во пристаништето во Бејрут, семејствата на загинатите бараат правда