Интерпол го одби барањето на Иран за распишување на потерница за Трамп

Од:

Интерпол одби да го разгледа барањето на Иран за распишување на меѓународна потерница за претседателот на САД, Доналд Трамп, поради убиство на генералот Касем Сулејмани.

Внатрешните правила на Интерпол не овозможуваат да се задоволи барањето на судските власти на Иран, затоа што на организацијата ѝ е забрането да се „меша и да изведува акции од политички, воен, религиозен или расен карактер“.

За потсетување, на 3 јануари во Багдад, САД го ликвидираа генералот Сулејмани.

Иран, за возврат, упати ракети врз базата каде беа стационирани американските војници.

Пентагон во тој период за време на акцијата, соопшти дека нема загинати, но потоа американската војска беше принудена да признае дека сепак имало, чиј број постепено растеше следните денови.

Би можело да ве интересира

Британско-иранската државјанка Назанин Загари-Ретклиф ослободена по пет години минати во затвор во Техеран

Ана Ололовска

Рохани: Ќе го исполниме Договорот, кога САД ќе ги укинат санкциите кон Иран

Ана Ололовска

Голем пожар на иранско-авганистанската граница

Ана Ололовска

Спречен обид за киднапирање авион во Иран

Медиуми: Доналд и Меланија Трамп се вакцинирале во јануари

Ана Ололовска

Иран одби да разговара со САД за нуклеарниот договор

Ана Ололовска