Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Од:

Русија веројатно се обидува да го ограничи известувањето за војната за да ја врати контролата врз својот информативен простор пред потенцијална нова офанзива, објави американскиот тинк-тенк Институт за проучување на војната (ISW) во својот најнов извештај.

Руските воени блогери го критикуваа овој потег.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска