Институт за војна: Лукашенко сега му „плаќа“ на Путин затоа што одби да се вклучи во војната

Од:

Владимир Путин ја зголемува контролата над Белорусија, која има намера да ја искористи за своите „империјалистички амбиции“ надвор од Украина, соопшти Институтот за проучување на војната (ISW) во својата најнова анализа.

По состанокот со Путин во петокот, белорускиот претседател Александар Лукашенко потврди поголема одбранбена и безбедносна интеграција меѓу земјите, вклучително и производство на копнени јуришни авиони Сухој Су-25 во Минск.

Лукашенко рече дека белоруската државна фабрика за автомобили во Минск, исто така, започнала со производство на компоненти за рускиот производител на камиони КАМАЗ и најави дека ќе помогне да се заменат електронските компоненти што Русија ги добиваше од Запад пред инвазијата.

Дополнителните Су-25 и делови за камиони можеби не се клучни за долгорочните воени напори на Русија, но Кремљ би можел да преземе белоруски фабрики и делови од белоруската одбранбена индустриска база (ДИБ) за повторно опремување на руската војска за „долготрајна војна против Украина“, анализира ISW.

„Она што Кремљ го обезбеди во Белорусија потврдува дека империјалистичките амбиции на Путин ја надминуваат Украина“, објави ISW во петокот, заклучувајќи дека оваа поширока руска закана „бара постојано внимание од Западот“. „Путин многу веројатно ќе постигне значителен успех во обновувањето на рускиот суверенитет над Белорусија без оглед на исходот од инвазијата на Украина“, додаваат тие.

Белорускиот лидер досега избегнуваше подиректна вмешаност во инвазијата на неговиот сојузник во Украина, иако Белорусија беше почетната точка на инвазијата. Сепак, ISW рече дека најавата за поблиска воена интеграција покажува дека Лукашенко „најверојатно плаќа за неговото отфрлање на поголемото барање на Путин белоруските сили да се приклучат на инвазијата на Украина со правење мали отстапки што ги одбиваше со години“.

Експертите ја отфрлија непосредната можност Белорусија да им се придружи на руските трупи во Украина, а Лукашенко пред средбата со Путин изјави дека ќе им нареди на своите војници да се борат со Москва само доколку има напад на белоруска територија.

Би можело да ве интересира

Русија уништи неколку беспилотни летала кои се упатија кон нафтена рафинерија, соопштија властите

Горан Наумовски

Русите синоќа со дронови масовно го нападнаа Киев, едно лице загина

(ВИДЕО) Украина ќе добие моќно оружје: Може да уништи бункери длабоко под земја

Горан Наумовски

Руските воени сили уништија две ракети од типот Storm Shadow

Украина ја призна својата улога во нападот на Кримскиот мост

Горан Наумовски

Една жена загина, две се ранети во руски напад во Запорожје