Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

Од:

Во септември годишната инфлација во Турција достигна нов максимум во последните 24 години од 83,45 отсто, покажуваат денеска објавените официјални податоци.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата АП пишува дека поради ова растат цените на основните производи и дополнително се погодени домаќинствата кои веќе имаат проблеми поради високите цени на енергијата, храната и домувањето.

Турскиот статистички институт објави дека во септември цените пораснале за 3,08 отсто во однос на претходниот месец.

Експертите велат дека инфлацијата е многу повисока од официјалната статистика, а независна група за истражување на инфлацијата денеска ја процени годишната стапка на дури 186,27 отсто.

Минатиот месец турската централна банка уште еднаш ги намали каматните стапки, намалувајќи ја референтната стапка на 12 отсто и покрај растот на цените и падот на лирата.

Би можело да ве интересира

Двајца загинати во пад на мал авион во близина на фабрика за гас во Турција

Ана Ололовска

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

Турција: „Неутрализирани се“ 326 курдски милитанти

А1он

И покрај високата инфлација, во Турција повторно намалена референтната каматна стапка

Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

А1он

Поскапувањата на цените најголем проблем за Грците, покажува анкета

А1он