Индонезија погодена од силен земјотрес

Од:

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди истичниот дел на Индоензија, Папуу, соопшти Американската служба за геолошки надзор.

Во соопштението се наведува дека епицентарот на потресот бил на длабочина од само 10 километри и дека земјотресите со толку мала длабочина можат да предизивкаат поголема материјална штета.

Американските медиуми јавуваат дека се уште нема информации за евентуални повредени или предизвикана штета.

Индонезија, држава во која живеат повеќе од 260 милиони лица, се наоѓа на таканаречениот пацифички „огнен прстен“ и често пати е погодена од сеизмички активности.

Би можело да ве интересира

Ерупција на вулканот Синабунг во Индонезија

А1он

Индонезија ја престигна Кина по бројот на случаи на Ковид-19

А1он

Најмалку 16 загинати во поплавите во Индонезија, стотици евакуирани

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Ана Ололовска

Во Индонезија украдени лични податоци на 230.000 луѓе, кои се тестирале на Ковид-19

Ана Ололовска

Индонезија: Еруптираше вулканот Мерапи

А1он