Индонезија ја престигна Кина по бројот на случаи на Ковид-19

Од:

Бројот на заразени со коронавирусот во Индонезија ја премина бројката на заразени во Кина, откако денеска оваа јужноазиска земја пријави 1.752 нови случаи.

Вкупно, потврдени се 84.882 заразени лица со Ковид-19, објави Министерството за здравство, а со тоа бројката ја надмина Кина, каде има регистрирани 83.644 заразени.

Бројот на смртни случаи се искачи на 4.016, откако 59 лица починаа во последните 24 часа, објави портпаролот на Министерството за здравство и на Кризниот штаб, Ахмад Јурианто.

Би можело да ве интересира

Рекордни 2.243 новозаразени лица во Бугарија

Ана Ололовска

Протести во Италија поради мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Приштина разгледува нови мерки против Ковид-19, не е исклучено затворање на границите

Ана Ололовска

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски

Во САД 63.195 новозаразени, починале 380 лица

Жарко Настоски