Индискиот производител на сируп го прекинува производството по смртта на 19 деца

Од:

Индискиот производител на сируп за кашлица од кој починаа 19 деца во Узбекистан, денеска соопшти дека го прекинува производството на сите лекови, по проверката спроведена од државната агенција за лекови.

Индиските медиуми објавија дека инспекторите забележале отстапување од прописите за производство во една од фабриките на компанијата „Марион Бајонтек“.

Узбекистанското Министерство за здравство соопшти дека најмалку 18 деца починале во градот Самарканд откако примале од спорниот сируп, а узбекистанските медиуми во вчера објавија дека починало уште едно едногодишно дете.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Индиец бил прогласен за мртов, а потоа оживеа по 8 месеци: ДНК тестот го отстрани сомнежот

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Ана Ололовска

Јапонија и Индија одржаа прва заедничка вежба со борбени авиони

Ана Ололовска

Град во Индија почна да тоне поради непланската градба

А1он

ВИДЕО: Човек од Индија сакал да влезе во воз кој веќе тргнал, за малку не бил згмечен

Ана Ололовска

Најмалку осум лица загинаа во стампедо на политички митинг во Индија

А1он