Индипендент: ЕУ се закани на Британија со санкции ако Лондон не почне со царински проверки во Ирско море

Од:

Европската унија му се закани на премиерот на Велика Британија Борис Џонсон со санкции доколку не ги спроведе договорените царински проверки во Ирско море по Брегзит, пишува британскиот весник Индипендент.

Брисел „нема да толерира половична работа“ или неисполнување на договореното, изјави портпаролот на преговарачот на Европската унија за Брегзит Мишел Барние, откако премиерот неколку пати истакна дека таквите царински проверки не се потребни.

– Оваа година не само што ќе биде година на нашите идни односи, туку и на спроведувањето на договорот за повлекување, особено во однос на Северна Ирска. Треба да бидеме особено дисциплинирани за да можеме да постигнеме (трговски договор) во рок од 11 месеци и Велика Британија да ги примени (граничните) контроли за кои се согласи, рече портпаролот Штефан Де Ринк на настанот што се одржа во Лондон.

Би можело да ве интересира

ЕУ нуди техничка помош за да се реши проблемот со кабелските оператори

А1он

Вархеји не смеел да ја потврдува информацијата за Лајчак, одлуката допрва се чека

А1он

Османи: Како непосреден сосед, Австрија е најголем лобист за интеграција на Западниот Балкан во ЕУ

Ана Ололовска

Вархеи потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

Ана Ололовска

Велика Британија отвора трговски преговори со ЕУ

Ана Ололовска

Тод Волтерс: Северна Македонија и Црна Гора пример за успех и покрај руската блокада

Ана Ололовска