Индијците со свеќи на балконите го „осветлуваа мракот на коронавирусот“

Од:

Милиони Индијци вечерва ги угаснаа светлата во своите домови и излегоа на балконите држејќи  ламби и свеќи, одзивајќи се на повикот од премиерот Нерендра Моди за да го „осветлат мракот на коронавирусот“.

Моди, коj минатиот месец воведе тринеделна забрана за движење во целата држава, побара од граѓаните да ги изгаснат светлата на девет минути до девет часот и да ги запалат ламбите и свеќите во знак на солидарност.

Луѓето од целата држава ги изгаснаа светлата, а некои од нив фрлаа петарди, свиреа на тапани и скандирале пароли против коронавирусот.

Во некои градови, како Мумбај и Њу Делхи, граѓаните стоеле на терасите и пееле патриотски песни.

Во Индија има 3.777 случаи на заболени од Ковид – 19, од кои 83 се со смртни последици. Властите се загрижени дека здравствениот систем може да биде преплавен од заболени и дека вирусот може да се прошири во државата која има над 1,3 милијарди жители.

 

Би можело да ве интересира

До крајот на 2020 година Американците може да примат некаков вид на вакцина против Ковид-19

А1он

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

А1он

Во авион од Доха за Атина 12 позитивни случаи на Ковид-19, во карантин 91 патник

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

ВИДЕО: Индија со дронови и противпожарни возила се бори против инвазијата на скакулци

А1он

„Ако затворите за Задушница, тешко вас“, му се заканиле на градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски

Маја Илиевска-Пачемска