Индија воведува царини за некои американски производи

Владата на Индија ќе воведе увозни царини за некои американски стоки, а одлуката стапува во сила утре, неколку денови пред посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео на Њу Делхи.

Најверојатно тоа е одговор на неодамнешната одлука на претседателот на САД, Доналд Трамп, да ја исклучи Индија од некои трговски преференци, пишува „Волстрит Џурнал“.

-Индиските власти негираат дека ова е реципрочна мерка, изјавил за весникот индиски официјален претставник.

Односите меѓу САД и Индија се заострија откако администрацијата на Трамп во јуни 2018 година воведе царини за увоз на индиски челик и алуминиум.

Како одговор, Њу Делхи објави дека ќе воведе царини во висина и до 120 отсто, на увоз на американски производи во вредност од 220 милиони долари како ореви, јаболка, мигдал и грав.

Индија сепак го одложи воведувањето на царините за една година со надеж дека САД ќе се предомислат.

Би можело да ве интересира

Полицијата на Масачусетс ги замоли жителите да се воздржат од криминал додека не помине топлотниот бран

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

Најмалку шест лица починале поради горештините во САД

ВИДЕО: Додека нобеловка зборуваше за нејзините мртви родители Трамп ја праша „Каде се тие сега?“

Татјана Ташкова

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Индиец фатен како силува теле, го моли животното за прошка

Татјана Ташкова