Индија префлила 50 илјади војници долж границата со Кина

Од:

Индија во последните месеци прераспределила најмалку 50.000 дополнителни војници долж границата со Кина, со цел да ја зајакне својата позиција во регионот.

Медиумите јавуваат дека индиското Министерство за одбрана распоредило војници и единици на военото воздухопловство во три погранични области. Во моментов, на границата со Кина се концентирани вкупно околу 200.000 индиски војници, што е за 40 отсто повеќе од минатата година, наведуваат индиските медиуми.

Кина неодамна испрати дополнителни воени сили на располагање на воената команда во Синџијанг, која е одговорна за патролирање во спорните области долж границата со Индија, во подножјето на Хималаите.

Кина гради бункери и писти во пограничните области, велат изворите, иако се уште нема официјални коментари на оваа информација.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Обвинет за убиство во Индија, во судница погубен од напаѓачи маскирани како адвокати

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

А1он

Кинеската лабораторија „Пекинг Вантаи“ планира големо тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

Ана Ололовска

Пекинг порача дека треба да се укинат економските санкции кон Авганистан

Ана Ололовска

Литванија ги советува граѓаните да не купуваат кинески мобилни телефони

А1он

„Евергранде“ се договори со инвеститорите

А1он