Индија ќе конфискува имоти на економски престапници кои ја напуштиле земјата

Од:

Индиската Влада усвои предлог-закон со кој се овозможува конфискување имот, главно недвижности, на лица кои се обвинети за економски криминал и кои ја напуштиле земјата.

Властите донеле таква одлука на денешната седница, предводена од премиерот Нарендра Моди. Предлог-законот за да стапи во сила прво треба да биде одобрен од претседателот на државата Рам Нат Ковинд.

Предвидено е конфискуваните имоти да се стават на продажба.

Денешната одлука е поттикната од делото кое се води против „кралот на дијамантите“ Нирав Моди, сопственик на компанија за накит од Мумбај. Тој побегна на почетокот на годинава, кога против него е покрената судска постапка за измама и перење на пари во износ од околу две милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Пакистан забрани авионот на индискиот премиер да помине низ воздушниот простор на земјата

Индија ги забрани електронските цигари

Ана Ололовска

Индија очекува преземање на контролата над Кашмир

Најмалку осум жртви во несреќа на река во Индија

Ана Ололовска

Најмалку 30 жртви за време на верска прослава во Индија

Пакистанскиот премиер го предводи антииндискиот протест за Кашмир