Индија ја престигна Италија по бројот на заразени од Ковид-19

Од:

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени со коронавирусот, откако регистрира уште еден рекорден дневен скок во бројот на нови случаи и сега е шеста најзагрозена земја во светот.

Во последните 24 часа во Индија се регистрирани 9.887 нови случаи, со што вкупниот број на заразени се искачи на 236.657, соопшти индиското Министерство за здравство.

Во Индија, според податоците од Интернет страницата Ворлдометерс, од Ковид-19 досега починале повеќе од 6.500 луѓе.

Би можело да ве интересира

ЕУ инвестира 75 милиони евра за развој на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

САД се наоѓаат во слободен пад, бројот на заразени се зголемува, тврди американски здравствен експерт

Ана Ололовска

Главниот епидемиолог на Пакистан е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Албанија од Ковид-19 почина уште еден лекар

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска