Индија го мина Бразил по бројот на заразени од коронавирус

Од:

Втората по бројност држава во светот – Индија, деновиве доживеа драматичен раст на случаите на инфицирани со коронавирус, по повеќенеделните верски фестивали, изборни митинзи и релаксиран пристап кон носењето маски, јавуваат светските агенции.

Индија веќе го мина Бразил по бројот на потврдени случаи на коронавирус и сега е зад САД, на второто место во светот според регистрирани случаи на инфекција.

Во изминатите 24 часа, во Индија се регистрирани рекорден дневен број на новоинфицирани од коронавирус, откако беа потврдени 168.912 нови случаи на Ковид-19, покажуваат податоците на индиското Министерство за здравство.

Од почетокот на пандемијата во Индија се потврдени вкупно 13,53 милиони случаи на коронавирус, додека тој број, според Универзитетот Џон Хопкинс изнесува 13,48 милиони.

Во исто време од заразата умреле вкупно 170.179 лица, со што Индија е на четврто место во светот според бројот на жртви на коронавирус, зад САД, Бразил и Мексико.

Владата очајнички се обидува да избегне втора блокада, но многу држави воведуваат построги мерки, пишува Ал Џазаира на англиски јазик.

Во најтешко погодената држава Махараштра и нејзиниот главен град Мумбаи, рестораните се затворени, а забранети се јавни собири на повеќе од пет лица.

Би можело да ве интересира

Германски експерт: Идната година веројатно нова вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

Синдикатот на медицински сестри во САД се противи вакцинираните да не носат заштитни маски

Ана Ололовска

Универзитетот „Јејл“ бара од вработените да се вакцинираат

Ана Ололовска

Олеснување на рестриктивните мерки на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со 130 гости, без невеста и младоженец, се одржува пилот-свадба во Хрватска

Мери Јордановска

Италија: По примање прва доза вакцина, смртноста од Ковид-19 намалена за 95 отсто

Мери Јордановска