Индија: 11 луѓе загинале одејќи на свадба

Во судир на автобус и камион на северот на Индија загинаа 11 луѓе, меѓу кои седум сватови, пренесе АП.

Според полицијата, повредени се 30 луѓе и тие се сместени во болница во градот Канпур, 220 километри јужно од престолнината Њу Делхи.

Сватовите се превезувале во камионот, но меѓу нив не биле младата и младоженецот кои патувале со друго превозно средство.

Причината за несреќата засега не е позната.

Патиштата во Индија се најсмртоносни во светот и на нив секоја година гинат повеќе од 110.000 луѓе. Најчестите причи на несреќите се невниманието на возачите, лошите патишта и старите возила, наведува американската агенција.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во Непал досега загинале 78 лица, милиони лица во Индија имаат потреба од помош

ВИДЕО: Четворица загинати, повеќемина затрупани при уривање на зграда во Мумбај

Ана Ололовска

Над 130 загинати во монсунските дождови во јужна Азија

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Ана Ололовска

Во Индија првпат организиран ЛГБТ саем за вработување

ОН: Индија за десет години извлече од сиромаштија 271 милион луѓе

Leave a Comment

19 − thirteen =