Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

Од:

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање.

Сега е ред на второто процедурално гласање за резолуцијата за отповикување, пренесува Би-Би-Си.

Потоа, се планира дискусија и конечно гласањето за отповикување, кое според проценките треба да започне во 15 часот по локално време, или во 21 часот по средноевропско време.

Би можело да ве интересира

Пенс и честиташе на Камала Харис во првиот контакт меѓу двете администрации

Жарко Настоски

Трамп ќе оди за Флорида на денот на инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Пентагон: Бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Жарко Настоски

Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Жарко Настоски

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Почина поранешниот личен лекар на Трамп

Ана Ололовска