Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Од:

Имотот на украинските олигарси, бизнисмени и политичари национализиран на Крим се проценува на милијарди рубљи, изјави за РИА Новости шефот на регионалниот парламент Владимир Константинов.

„Ако некое лице не спроведува антируски активности и не го финансира криминалниот режим во Киев, тогаш ништо не му се заканува на неговиот имот на Крим. Нема апсолутно никаква причина за загриженост. Тие што не се видени во провокативни активности против Русија немаат од што да се плашат“, нагласи тој.

Кримскиот парламент во петокот одлучи да ги национализира имотите на некои украински олигарси поврзани со властите во Киев и кои вршат непријателски дејствија против Русија. За возврат, шефот на републиката Сергеј Аксјонов рече дека сите приходи од продажбата на овој имот ќе бидат наменети за потребите на учесниците во специјалната воена операција.

Би можело да ве интересира

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска