Имамоглу со убедлива победа на изборите за градоначалник на Истанбул

Екрем Имамоглу убедливо победи на изборите за градоначалник на Истанбул. Владеачката партија во Турција ја изгуби контролата на н најголемиот град во државата, Истанбул, по денешното повторено гласање на локалните избори.

Според првичните неофицијални резултати, кандидатот на републиканската народна партија освоил 55 отсто од гласовите. На второто место е поранешниот премиер Бинали Јилдирим со 45 отсто од вкупните гласови.

„Упатувам благодарност до нашиот народ, и до моите сограѓани во Истанбул. Пред очите на целиот свет, вие ја заштитивте деморкатската репутација на Турција. Ви благодарам мои сограѓани од Истанбул”, рече Имамоглу.

Kандидатот на владеачката партија за правдата и развојот му честиташе на Имамоглу.

Имамоглу во март победи на локалните избори во Истанбул, но изборната комисија го поништи резултатот на инсистирање на партијата на Ердоган.

Би можело да ве интересира

Анадолија: Турските вооружени сили погодија терористичка база во северен Ирак

Ана Ололовска

Седум исчезнати по поројни дождови во Турција

Ана Ололовска

Во автобуска несреќа загинаа 17 мигранти во источна Турција

Русија и ги понуди на Турција своите ловци Су-35

Турски научници предупредуваат за опасност од земјотреси во Истанбул

Ана Ололовска

Столтенберг: Ниту една земја членка на НАТО не побарала исклучување на Турција поради С-400

Ана Ололовска