Илјадници заинтересирани за забавата на плажа по повод Брегзит

Од:

Илјадници луѓе се заинтересирани да присуствуваат на забавата што се организира на плажа во Холандија по повод излегувањето на Велика Британија од Европската унија.

До денеска, речиси 10.000 луѓе се пријавија преку „Фејсбук“ за присуство на тој настан – гледање во морето од лежалки како Велика Британија се буди како „затворена институција“. Луѓето ќе уживаат во холандски чипс, француско вино и германско пиво.

Уште 63.000 луѓе се заинтересирани за журката на 31 октомври во местото Вијк ан Зе, 30 километри северозападно од Амстердам.

Според организаторите, за настанот во медиумите има и негативни и позитивни коментари.

Би можело да ве интересира

Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Ана Ололовска

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Ана Ололовска

Премиерот на Британија Џонсон со нови мерки за олеснување на состојбата

А1он

Џонсон во јуни во Брисел ќе ги продолжи преговорите за Брегзит

Ана Ололовска

Џонсон: Време е Британија да продолжи понатаму

А1он