Илјадници луѓе се збогуваат од Елизабета Втора

Од:

Попладнево кралицата Елизабета беше преместена од Бакингемската палата во Вестминстерската палата, каде што ќе остане до понеделник, 19 септември, кога ќе биде извршен погребот во присуство на лидери од целиот свет. Кралот Чарлс, принцовите Вилијам и Хари го придружуваа ковчегот пеш додека го носеа пред илјадници ожалостени.

Последното и најтажно патување до Вестминстерската сала е придружувано од кралот Чарлс, неговите тројца браќа и сестри и неговите синови.

Претходно, Нејзиното Височество беше носено на кочија – традиција која датира од смртта на нејзината прабаба кралицата Викторија во 1901 година – додека нејзините деца, внуци и други постари членови на кралското семејство маршираа на време за погребниот марш.

Сопругите на принцовите Вилијам и Хари патуваа одделно со автомобили, како и кралицата Консорт Камила.

Поворката помина покрај статуата на родителите на кралицата, кралот Џорџ Шести и Кралицата Мајка. Империјалната државна круна, која кралицата ја носеше при нејзиното враќање во Бакингемската палата по нејзиното крунисување, блескаше на дневна светлина додека толпата ги држеше телефоните за да ги сними сцените.

Стотици илјади луѓе се најдоа на патот, но кога се појави ковчегот настана тишина. Имаше пригушени извици и извици „Боже чувај ја кралицата“. Се очекува повеќе од милион луѓе да чекаат редици во центарот на Лондон за да поминат покрај нејзиниот ковчег, но експертите веруваат дека само 400.000 луѓе ќе влезат внатре, оставајќи 600.000 луѓе разочарани.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Макрон: Ви благодариме, Ваше Височество

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена рутата по која ќе се движи ковчегот на кралицата Елизабета

Ана Ололовска

ВИДЕО: Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Револтиран Британец го нападна Чарлс: Mораме да ја платиме вашата парада, a eдвај си ги грееме домовите

А1он

Однесувањето на Меган ги налути фановите, длабоко се поклони пред ковчегот на кралицата: „Лицемерна е“

А1он