Илјадници луѓе се предадоа во Багуз, последното упориште на Исламска Држава

Помеѓу 1.500 и 2.000 луѓе го напуштија Багуз, последната енклава на Исламска држава во источна Сирија и се предадоа на Сириските демократски сили (СДФ), изјави портпаролот на СДФ, Мустафа Бали.

Тој додаде дека помеѓу тие што се предадоа има и борци на ИД и членови на нивните семјества.

Претходно, претставници на Сириските демократски сили, кои ја предводеа офанзифата во Багуз, поддржани од САД, потврдија дека екстремистите од ИД се пред дефинитивен пораз во своето последно сириско упориште.

СДФ повеќе недели го држеше Багуз под опсада, но повеќепати беше пролонгиран конечниот напад со цел да се овозможи евакуација на илјадниците цивили, од кои голем број се жени и деца борци на ИД.

Би можело да ве интересира

Сирија: Најмалку 43 загинати и над 100 ранети во напади во провинцијата Идлиб

Папата Франциско загрижен поради хуманитарната криза во Сирија

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Русија негира дека нејзини војници се борат во северозападна Сирија

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Сирија