Илјадници луѓе евакуирани во Франкфурт поради бомба од Втората светска војна

Од:

Околу 13 илјади луѓе денеска беа евакуирани во Франкфурт за да биде деактивирна британска бомба од Втората светска војна тешка околу 500 килограми. Бомбата била пронајдена на градилиште и морало да биде спроведена евакуација во околината.

Локалните власти информираа дека поради пандемијата отстранувањето на бомбата ќе трае подолго од вообичаеното.

Во Германија релативно често се случува да бидат пронајдени бомби заостанати од Втората светска војна. Последната, најголема од овој период беше пронајдена во 2017 година, исто во Франкфурт. Таа бомба беше тешка 1,4 тона и беа евакуирани 65 илјади жители на градот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дојава за бомба ја евакуира српската државна телевизија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Дојава за бомба создаде паника, евакуација на Таџ Махал

Илјадници луѓе во Британија евакуирани поради детонација на бомба од Втората светска војна

ВИДЕО: Итна евакуација на аеродромот во Франкфурт, закана со огнено оружје, во тек е полициска акција

Катерина Павлова-Николовска

Идентификуван бомбашот од Нешвил

ВИДЕО: Лажна дојава за бомба ја блокираше „Партизанска“, се утврди дека е вага

А1он