Илјадници демонстранти во Мадрид побараа забрана на автомобили во центарот на градот

Од:

Илјадници лица протестираа вчера во Мадрид против одложувањето на ограничувањето за користење автомобили кои го загадуваат воздухот, како што се старите возила.

Во ноември, минатата година, тогашната крајно лева градска власт забрани во центарот на градот да се движат повеќето возила кои се на бензин и дизел поради високото ниво на јаглерод диоксид, но новата конзервативна власт ја одложи таа забрана.

„Сакам слободно да дишам“ и „Сакаме Мадрид без смог“ се некои од паролите кои демонстрантите ги истакнаа на своите транспаренти.

Новите градски власти, составени пред се членови на Народната партија, од 1 јули ги укинува паричните казни за автомобилите кои влегуваат во сегашната ограничезна зона за автомобили, додека го преипитува планот за да го направат „покомпактибилен со потребата за мобилност на граѓаните“.

Европската комисија ја предупреди Шпанија дека и следуваат санкции и можни тужби доколку не ги испочитува стандардите за квалитет на воздухот во своите најголеми градови – Мадрид и Барселона.

Повеќе европски градови, како Париз, Лондон, Осло и Хамбург, почнаа да казнуваат или забранија користење на стари и дизел возила, со план во следната декада во целост да ги исфрлат автомобилите на фосилни горива од центарот на метрополите.

Би можело да ве интересира

Најмалку 13 жртви во невремето Глорија во Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Цел град прекриен со пена од морето

Драган Поповски

Четворица загинати во невремето во Шпанија, блокирани патишта, затворени училишта

Ана Ололовска

Повеќе од 200.000 домаќинства во Шпанија останаа без електрична енергија поради бурата Глорија

Ана Ололовска

Санчез и нуди на Каталонија референдум за поголема автономија, не за самостојност

Ана Ололовска

Санчез најави средба со лидерот на Каталонија, Тора

Ана Ололовска