Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг присуствуваа на собир за благодарност кон САД

Од:

Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг синоќа се собраа во центарот на градот на собир што го нарекоа „Ден на благодарноста“, за да им се заблагодарат на САД за донесувањето на законот со кој им се даде поддршка на демонстрантите во Хонг Конг.

Истовремено, тие ветија дека „ќе продолжат да маршираат“ и да се борат за своите цели, јавија американските медиуми.

Американскиот претседател Доналд Трамп завчера го потпиша законот што беше усвоен од Конгресот за давање поддршка за демонстрантите во Хонг Конг и санкции кон кинеските власти.

Еден од законите ги потпишува економските санкции за Хонг Конг и кинеските официјални претставници, кои се прогласени за виновни за кршење на човековите права.

Вториот го забранува извозот на одредена маневарска муниција за хонгконшката полиција.

Кина вчера го повика на разговор американскиот амбасадор тери Брендстад за да му изрази „силен протест“ заради одлуката на претседателот Трамп да го потпише законот за човековите права во Хонг Конг.

Би можело да ве интересира

Уапсен хонгконшкиот активист Џошуа Вонг

Ана Ололовска

Новинарските здруженија на Хонг Конг со критика за новите правила за акредитација

Ана Ололовска

Полицијата во Хонг Конг со нови правила кои ја ограничуваат акредитацијата на медиумите

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Кина потврди дека уапсила 12 граѓани на Хонг Конг

Ана Ололовска

ВИДЕО: Стотици приведени по протести во Хонг Конг

Ана Ололовска