Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг присуствуваа на собир за благодарност кон САД

Од:

Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг синоќа се собраа во центарот на градот на собир што го нарекоа „Ден на благодарноста“, за да им се заблагодарат на САД за донесувањето на законот со кој им се даде поддршка на демонстрантите во Хонг Конг.

Истовремено, тие ветија дека „ќе продолжат да маршираат“ и да се борат за своите цели, јавија американските медиуми.

Американскиот претседател Доналд Трамп завчера го потпиша законот што беше усвоен од Конгресот за давање поддршка за демонстрантите во Хонг Конг и санкции кон кинеските власти.

Еден од законите ги потпишува економските санкции за Хонг Конг и кинеските официјални претставници, кои се прогласени за виновни за кршење на човековите права.

Вториот го забранува извозот на одредена маневарска муниција за хонгконшката полиција.

Кина вчера го повика на разговор американскиот амбасадор тери Брендстад за да му изрази „силен протест“ заради одлуката на претседателот Трамп да го потпише законот за човековите права во Хонг Конг.

Би можело да ве интересира

Полицијата во Хонг Конг повторно употреби солзавец

Ана Ололовска

Во Кина уапсен бизнисмен од Белизе поради поддршка на протестите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Хонг Конг: Заврши блокадата на Политехничкиот универзитет

Ана Ололовска

Кина протестира против американскиот Закон за човековите права во Хонг Конг

Ана Ололовска

Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Полицијата во Хонг Конг планира да влезе во блокираниот универзитет

Ана Ололовска