Идентификуван бомбашот од Нешвил

Од:

Безбедносните служби на САД го идентификуваа бомбашот кој ја активира експлозивната направа поставена во кампинг возило во центарот на Нешвил, Тенеси – се работи за Ентони Варнер (67) кој загинал во инцидентот.

dobivaj vesti na viber

Експлозијата одекна во раните утрински часови на Божик, при што беа уништени повеќе објекти, тројца случајни минувачи беа повредени.

Истражителите ги споредија човечките останки најдени на местото на настанот со ДНК примерок од Вернер, потврдувајќи ја верзијата дека тој се кренал во воздух со бомба поставена во неговто кампинг комбе.

Безбедносните органи сега го утврдуваат мотивот.

Возилото што експлодира во петокот било поставено покрај базна станица на мобилен оператор, со што интернет и мобилните врски во центарот на Нешвил уште се прекинати или ослабени.

Американските весници пренесуваат изјави од соседи и роднини кои го опишуваат Вернер како повлечен и осамен човек кој претходно работел како компјутерски специјалист.

Полицијата во петокот рано изутрина одговори на дојави за пукотници во близина на паркирано кампинг комбе на Втора авенија-север, од возилото ечел глас преку разглас со порака за поставена бомба. Експлозијата одекна во неколку блока, кршејќи прозори и уништивајќи фасади, неколку автомобили се запалија, делумно се урна и една зграда.

Според службите, ако комбето експлодирало во текот на денот, а не во раните утрински часови, и без предупредување, со што полицијата имаше време да го расчисти теренот, тогаш последиците би биле трагични, со многу жртви. Вака, покрај разнесениот бомбаш, беа повредени само тројца случајни минувачи, а полесно беа повреднеини и тројца полицајци.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во СБ на ОН, Москва ја блокираше американската резолуција против руската анексија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетици загинати во ураганот Ијан во САД

Ана Ололовска

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

Ураганот Ијан предизвика катастрофални поплави на Флорида

Горан Наумовски

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија