ИД презеде одговорност за нападот врз војниците во Нигер

Од:

Терористичката „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за нападот врз војници во Нигер во близина на границата со Мали. Според портпаролот на војската на Нигер во нападот се убиени 28 војници.

Новинската агенција Амак, блиска до ИД, не понуди докази за таквото тврдење.

Портпаролот на нигериската Влада Абдурахман Закарија изјави дека нападот врз воената единица се случил во градот Тонго-Тонго во покраината Тилабери.

Во истиот град екстремисти од огранокот на ИД убија четворица припадници на американските специјални сили и четворица нигериски војници во октомври 2017 година.

Би можело да ве интересира

Најмалку 17 војници убиени во заседа во Нигер

Најмалку 55 жртви во експлозија на цистерна во Нигер

ОН евакуираа повеќе од 160 бегалци од Либија во Нигер поради борби

Ана Ололовска

Нигер: Боко харам киднапира 18 девојчиња

Ана Ололовска

Италија ќе започне воена мисија во Нигер заради контрола на миграцијата

Наум Локоски

ОН: Во епидемија на колера во Нигер починаа 55 лица

Наум Локоски