ИД презеде одговорност за нападот во Нигер

Од:

Огранокот на Исламска Држава, наречен Западно Африканската провинција на ИД (ИСВАП) презеде одговорност за нападот врз војската во Нигер при што беа убиени најмалку 89 војници.

Во соопштението на ИСВАП се наведува дека се убиени 100, а повредени се неодреден број на војници во нападот на база во градот Чинагодрар, кој се наоѓа во близина на границата со Мали.

Минатонеделниот инцидент се смета за најсмртоносен напад во последните неколку години во Западна Африка.

Би можело да ве интересира

При напад на исламистите загинаа 25 војници на Нигер

Ана Ололовска

Исламска држава крахира, а крајот на кризата во Сирија сè уште не се гледа

Ана Ололовска

ИД егзекутира 11 христијани во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 14 жртви во нов напад на екстремистите во Нигер

Ана Ололовска

Од Турција во Франција депортирани 11 припадници на ИД

Ана Ололовска

Во Ирак уапсен новиот лидер на ИД

Ана Ололовска