И во Шкотска случаи на Омикрон, дел од заразените не патувале во странство

Од:

Шест случаи на заразени со Омикрон варијантата се идентификувани во Шкотска. Дел од луѓето заразени со новата варијант воопшто не патувале надвор од земјата и со вирусот се заразиле локално.

dobivaj vesti na viber

Здравствените влсти објавија дека се спорведува анализа на контактите за да бидат пројандени сите лица кои бил во контакт со заразените во последните денови.

Варијантата Омикрон беше првпат регистрирана во Јужна Африка, а досега случаи пријавија повеќе земји во светот, Австралија, Германија, Израел, Австрија, Швацарија.

Би можело да ве интересира

Плеврис: Кон средината на август може да бидат одобрени нови вакцини за сојот омикрон

А1он

Шкотланѓаните поделени околу вториот референдум за независност

Ана Ололовска

Анкета: Повеќе од половина од Шкотите не се заинтересирани за ново гласање за независност

А1он

Шкотската премиерка предложи референдум за независност да се одржи на 19 октомври 2023 година

А1он

СЗО ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон

А1он

Старџен најави повеќе детали за новиот референдум за независност на Шкотска

А1он