И Украина и Русија тврдат дека го контролираат Благодатне

Од:

Украинската армија и руската платеничка воена група Вагнер тврдат дека ја контролираат областа Благодатне во источниот дел на областа Доњецк.

„Единиците на украинските одбранбени сили ги одбија нападите на окупаторите во областите на Благодатне во регионот на Доњецк“, соопштија украинските вооружени сили во дневниот утрински извештај, додавајќи дека нивните сили одбиле напади и во 13 други населени места во регионот на Доњецк.

Групата Вагнер, означена од САД како транснационална криминална организација, во саботата на апликацијата за пораки Телеграм објави дека нејзините единици ја презеле контролата врз Благодатне.

Ројтерс не можеше независно да ги потврди извештаите.

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Украина призна дека Русите постигнале успех во Бахмут

Катерина Павлова-Николовска

Путин планира да регрутира 400 илја војници тврди бритнското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска

Владата донесе одлука да донира хеликоптери на Украина