И Шпанија следејќи ги европските трендови „скршна надесно“

Од:

Екстремна десничарска партија по речиси четири децении ќе има свои претставници во шпанскиот Парламент. Партијата Вокс на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 24 места, колку што и предвидуваа анкетите.

Вокс на политичката сцена во Шпанија се појави во декември минатата година кога партијата предводена од Сантијаго Абаскал стана дел од коалицијата во Андалузија по регионалните избори.

Вокс себе си не се декларира за ултрадесничарска партија, туку само за десница, која е против независноста на Каталонија и на мигрантите.

– Вокс се појавува на политичката сцена, нуди нешто ново и ги исполнува желбите за политичка промена. Изборите стануваат се поемотивни, се игра на чувствата, изјави Хосе Игнацио Торебланка од Европскиот совет за меѓународни односи во Мадрид.

Тој додаде и дека слични трендови има и во Италија, Франција и во Велика Британија, како и дека специфичностите на секоја од земјите одредуваат дали ќе се појават нови радикални политички проекти од левицата, десницата или независно од традиционалните поделби.

Во случајот на Шпанија таквите специфични околности првенствено се однесуваат на барањето за независност на Каталонија, што доведе до собирање околу десничарските идеи за национализмот, но и на тврдите ставови за илегалната миграција.

Според Торебланка Вокс е „социјално конзервативна партија, но многу либерална во економска смисла, за разлика на пример од францускиот Национален фронт.

И аналитичарот Петер Церети од Економист наведува дека Вокс има изразито демократски карактер за разлика од унгарската Фидес и полската партија Закон и правда.

– Тие не се екстремно десни во смисла дека им е блиска фашистичката идеологија, како кај радикалните популистички десни партии на Истокот. Станува збор за националистичка партија која негува културен конзервативизам, истакна Церети.

Според прелиминарни резултати врз основа на 99 проценти од преброените гласови, Шпанска социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на премиерот Педро Санчез, победи на изборите. ПСОЕ освои 123 мандати од вкупно 350 места во Парламентот. Партијата на центарот Граѓани доби 57 мандати, конзервативната Народна партија (ПП) освои 66 места, а левичарската Подемос доби 42 места.

Според освоените гласови ниту една партија не може сама да формира влада, па следи период на долги преговори за идната коалиција.

Би можело да ве интересира

Игор Зорчич предложен за нов претседател на словенечкото Собрание

А1он

ВИДЕО: Џими Картер – најстариот жив претседател во историјата на САД и денешна инспирација на многу генeрации

Горјан Грнчаровски

Лидерката на партијата „Браќа на Италија“ со иста реторика како Трамп: „Интересите на мојата држава се први“

А1он

Курти: Реципроцитет и дијалог наместо царински такси, почнувам прво со Србите на Косово

А1он

Врховниот суд нe ја забрани словачката ултраденичарска партија

Татјана Ташкова

Извештај: Следењето десничарски радикали во Германија е се потешко