И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

Од:

Зеленски вчера го одбележа Денот на сеќавањето на Холокаустот, велејќи дека светот мора да остане обединет во борбата против индиферентноста и омразата.

„Денес, како и секогаш, Украина се сеќава на милионите жртви на холокаустот. Знаеме и паметиме дека заедно со омразата, рамнодушноста убива“, рече украинскиот претседател, Володимир Зеленски.

АФП наведува дека Путин исто така го одбележа овој ден.

„Заборавањето на лекциите од историјата води до повторување на страшни трагедии. Нашите војници храбро се борат против ова зло“, рече Путин.

Би можело да ве интересира

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Горан Наумовски

Кинескиот претседател пристигна кај Путин со бесна кола: Шестметарското чудовиште во кое се вози, носи и познато име

Предраг Петровиќ

Путин: Русија се залага за стратешко партнерство со африканските земји

Русија со потерници за судиите од Меѓународниот кривичен суд

Ана Ололовска

ВИДЕО: Додека Путин го снимаа во Мариупол, жена викна гласно – „Ова е лага, ова е само шоу“

Ана Ололовска