И покрај кризата во светот, Германија добро снабдена со гас

Од:

Снабдувањето со гас во Германија е сигурно и покрај тензичната ситуација во Велика Британија и на светскиот пазар, изјави денеска портпаролка на германското Министерство за економија.

– Залихите во Германија се големи. Германија собра 16 пати повеќе резерви на гас отколку Британија, изјави таа. Складиштата за гас со капацитет од 24,6 милијарди кубни метри се полни речиси 65 проценти, а тој процент расте неделно, нагласи портпаролката.

Зголемувањето на цените на природниот гас на големо во Европа предизвика драматична ситуација за производителите на енергија, хемикалии и челик во последните денови и ги закочи синџирите на снабдување кои веќе се во тешкотии поради недостиг на работна сила.

Би можело да ве интересира

Меркел со благослов за наследникот Шолц: Ќе можам мирно да спијам

А1он

Фирмата што управува со аеродромот Франкфурт-Хан прогласи банкрот

Ана Ололовска

Германската полиција изрази загриженост поради зголемениот број илегални мигранти од Белорусија

Ана Ололовска

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

А1он

Германија со уште четири земји поднесе иницијатива за формирање европски единици за брза интервенција

Ана Ололовска

Шефот на Бундесбанка поднесе оставка

А1он