И гувернерот на Ломбардија во карантин, неговиот помошник заразен

Од:

Гувернерот на италијанскиот регион Ломбардија, Италија, Атилио Фонтана, изјави дека ќе биде ставен во карантин две недели откако е утврдено дека неговиот помошник е позитивен на новиот коронавирус.

Фонтана ова го објави во видео порака на Фејсбук.

Ломбардија е жариште на ширењето на коронавирусот во Италија.

Во земјата се пријавени 400 случаи на Ковид-19, што е најголем број на заразени во Европа.

Би можело да ве интересира

Вториот бран на Ковид-19 зимава би можел да однесе 120.000 животи во Британија

А1он

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он

Во Албанија од денес задолжителни маски во затворени простории

А1он

Лажни негативни резултати од тестови за Ковид-19 се продаваат за 40 евра на грчко-бугарската граница

А1он

Не стивнува епидемијата на Балканот: над 1.000 заразени во земјите од регионот во изминатите 24 часа

Горјан Грнчаровски

Бугарија бележи пораст на починати и новозаразени од Ковид-19