И денеска е можно одложување на летови на амстердамскиот меѓународен аеродром

Од:

Амстердамскиот аеродром Схипхол ги предупреди патниците дека и денеска може да продолжи одложувањето летови, предизвикано од проблеми во испораката на гориво.

Аеродромот, кој се смета за еден од најпрометните во Европа, соопшти дека очекува еден вид „пореметен ден“, и оти патниците можат да се соочат со одложување и можни откажувања на летови.

Вчера беа одложени околу 300 летови, и илјадници патници останаа заглавени на аеродромот, затоа што авионите имале проблем со точење гориво од претпладне се до доцна вешерта.

Портпаролот на аеродромот Вилемајке Костер рече дека околу 1.300 патници преспале на аеродромот на импровизирани кревети.

Би можело да ве интересира

Штрајк на вработените во авиокомпанијата Ер Франс – КЛМ

Ана Ололовска

Екипажите на КЛМ штрајкуваат на аеродромот во Амстердам

Ана Ололовска

Стотина британски компании поради Брегзит се селат во Холандија

Татјана Ташкова

Речиси 400 нови смртни случаи од горештините во Холандија

Во Холандија стапи во сила забраната за носење бурка

Ана Ололовска

И во Холандија регистрирана рекордно висока температура

Татјана Ташкова