Хутите тврдат дека собориле саудиски хеликоптер „Апачи“, загинале двајцата пилоти

Од:

Движењето на јеменските Хути денека соопшти дека собориле саудски хеликоптер „Апачи“ кај границата со Саудиска Арабија и дека двајцата саудиски пилоти загинале.

„Саудискиот ’Апачи’ е соборен со ракета земја-воздух. А неговите двајца пилоти погинале бидејќи хеликотерот целосно изгорел“, наведе портпаролот на Хутите, Јахја Сареа, на Твитер.

Се уште нема официјална потврда на веста од страна на коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која веќе четири години се бори против Хутите во Јемен, пренесуваат британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Едно и полгодишно дете од Саудиска Арабија почина откако на докторите им се скрши брис за Ковид-19 во носот

Ана Ололовска

Џаред Кушнер во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Демонстрантите во Јемен го запалија знамето на Израел

ОН: Поради поројните дождови во Јемен, над 300 илјади луѓе останаа без ништо

Ана Ололовска

Саудиска Арабија почнува со третата фаза на испитување на кинеската вакцина против Ковид-19

А1он

Најмалку 17 лица загинаа во поплавите во Јемен

А1он