Хутите тврдат дека собориле саудиски хеликоптер „Апачи“, загинале двајцата пилоти

Од:

Движењето на јеменските Хути денека соопшти дека собориле саудски хеликоптер „Апачи“ кај границата со Саудиска Арабија и дека двајцата саудиски пилоти загинале.

„Саудискиот ’Апачи’ е соборен со ракета земја-воздух. А неговите двајца пилоти погинале бидејќи хеликотерот целосно изгорел“, наведе портпаролот на Хутите, Јахја Сареа, на Твитер.

Се уште нема официјална потврда на веста од страна на коалицијата предводена од Саудиска Арабија, која веќе четири години се бори против Хутите во Јемен, пренесуваат британските медиуми.

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија за хакирањето на телефонот на Безос: Апсурдни обвинувања

Ана Ололовска

Саудискиот принц го хакирал Џеф Безос

Ана Ололовска

Во Саудиска Арабија луѓето стануваат похрабри

Ана Ололовска

Саудиска Арабија: Уапсени повеќе од 200 луѓе поради непристојност и злоставување

Ана Ололовска

Убијците на Џамал Кашоги осудени на смртна казна

Ана Ололовска

Саудиска Арабија: Рестораните во иднина без одвоени влезови за мажи и за жени

Ана Ололовска