Хутите тврдат дека нападнале нафтена постројка во Саудиска Арабија

Од:

Јеменските бунтовници Хути денеска соопштија дека со крстосувачка ракета погодиле саудиска нафтена постројка во саудискиот град Џеда. Нападот бил извршен само неколку часа откако заврши онлајн Самитот на лидерите на Г-20, со кој претседаваше токму Саудиска Арабија.

Официјален Ријад се уште нема потврдено дека имало напад.

И Американскиот конзулат во Џеда соопшти дека не е информиран за нападот.

Портпаролот на Хутите, бригадниот генерал Јехи Сари на Твитер напиша дека бунтовниците истрелале нова крстосувачка ракета „Кудс-2“ врз нафтена постројка во Џеда. Тој објави и сателитски фотографии, кои одговараат на рафинеријата за сурова нафта на компанијата Армако.

На објавените видео-снимки се гледа како гори подрачје со цистерни кои наликуваат на нафтената постројка, а се слушаат и сирени на полициски и амбулантни возила.

Би можело да ве интересира

ОН: Американското прогласување на Хутите за терористи ќе има сериозни хуманитарни и политичкии последици

Ана Ололовска

Крвавиот напад на аеродромот во Јемен однесе најмалку 16 животи, над 60 луѓе се повредени

Жарко Настоски

Стејт департментот одобри можна продажба на оружје за Саудиска Арабија за 290 милиони долари

Ана Ололовска

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Експлозија на аеродромот во Јемен, на пистaтa се гледаат човечки тела

Ана Ололовска

Саудиска Арабија ги суспендира сите меѓународни летови

Ана Ололовска

„Хјуман рајтс воч“: Саудиска Арабија малтретира мигранти

Жарко Настоски