„Хуриет“: Руските воени авиони ги прекинале операциите во Сирија долж границата со Турција

Од:

По инцидентот со соборениот руски авион Су-24, пред три дена во Сирија, руските воено-воздухопловни сили ги прекинале операциите во оваа земја долж границата со Турција, информира весникот „Хуриет“.

dobivaj vesti na viber

Турција, пак, привремено ги запре бомбардирањата на позициите на Исламска држава во Сирија во рамки на меѓународната коалиција, предводена од САД.

Двете земји се решени да останат внимателни до смирување на ситуацијата и отворање на меѓусебните канали за дијалог, пишува уште турскиот весник.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Leave a Comment

two × two =