Хрватскиот капетан спасил момче кое поминало два дена на море во гумен чамец

Од:

Хрватските медиуми пишуваат за капетанот Владимир Шепаровиќ кој со својот екипаж спасил момче од морето во близина на брегот на Тунис. Момчето поминало два дена на отворено море во мал гумен чамец.

Откако било спасено, момчето прво се јавило на мајка си и ја известило дека е жив, пренесуваат медиумите.

Поморското училиште Задар на Фејсбук го истакна успехот на еден од своите поранешни ученици. Како што соопштија, момчето било изгубено два дена, а по него се водела опсежна потрага. Хрватскиот тим го забележал момчето на околу 60 наутички милји од најблискиот брег, што е повеќе од 110 километри.

Во текот на двата дена што ги поминал на море, момчето наводно било заобиколено од многу бродови, а нивните екипажи не му дошле на помош.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Во Грција: Жена падна во морето додека се качуваше на брод, луѓе веднаш скокнаа по неа

Горан Наумовски

Туниската полиција уапси стотици мигранти во крајбрежниот регион Сфакас

ВИДЕО: Хаос во Тунис, српските туристи за малку ќе се степаа со хотелиерите откако добија мувлосани соби

Предраг Петровиќ

Тело на маж е пронајдено во морето кај Сплит, полицијата тврди: Најверојатно е жртва од судир на бродови

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Морето во јапонскиот град Наго преку ноќ стана црвено

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Во напад пред синагога во Тунис: Полицаец уби двајца верници и колега, убиен е и напаѓачот

Горан Наумовски