Хоспитализирани 46 лица по истекување на гас во хотел во Канада

Од:

Канадските власти соопштија дека 46 лица се пренесени в болница по истекување на јаглероден моноксид во хотел во градот Винипег, во провинцијата Манитоба.

Најмалку 15 од повредените се наоѓаат во критична состојба. Началникот на противпожарната служба во Винипег, Џон Лејн изјави дека специјални екипи веднаш биле повикани откако се вклучил автоматскиот аларм за тревога. Според него, во моментот на инцидентот во хотелот се наоѓале 52 лица, меѓу кои и персоналот.

Концентрацијата на јаглероден моноксид во хотелот десет пати го надминала опасното ниво. По соопштението за инцидентот, веднаш бил прекинат дотокот на гас во зградата на хотелот.

Би можело да ве интересира

Трудо: Канаѓаните ги отфрлија поделбите

Ана Ололовска

Канадскиот премиер Трудо освои втор мандат

Ана Ололовска

Парламентарни избори во Канада

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Канада: Признал дека убил 10 пешаци поради сексуални фрустрации

Ана Ололовска

Топ 4 нерасистички скандали поврзани со Џастин Трудо

Ана Ололовска

Трудо: Фокусот на Британија кон Брегзит го подрива водството на меѓународната сцена