Хоспитализиран поранешниот американски претседател Џими Картер

Од:

Поранешниот американски претседател Џими Картер е примен во болница откако паднал во неговиот дом во Џорџија.

Според соопштението од неговиот прес центар, 95-годишниот политичар вчера се здобил со „фрактура на карлицата“, но во моментов е во стабилна состојба, и се очекува да биде испратен на домашно лекување.

Картер е роден во Џорџија во 1924 година, беше гувернер на државата во периодот од 1971-1975 година, и победи на изборите во 1976 година, станувајќи 39-ти претседател на САД.

Откако ја изгуби претседателската трка од републиканскиот кандидат Роналд Реган во 1980 година, Картер ја напушти политичката сцена и го создаде Центарот Картер, хуманитарна организација за човекови права, која му ја донесе Нобеловата награда за мир во 2002 година.

Тој во моментов е најстариот жив претседател и претседател кое е најдолго во пензија во историјата на земјата.

Би можело да ве интересира

Врховниот суд на САД дозволи увид во даночните документи на Трамп

А1он

Во последното деноноќие нови 120 починати од коронавирус на Флорида

А1он

Помпео: САД и ЕУ преговараат за повторно воспоставување на взаемните патувања

А1он

„Јунајтед ерлајнс“ може да испрати на неплатен одмор 36.000 илјади вработени

Ана Ололовска

Во американската сојузна држава Мисисипи најмалку 26 пратеници заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Крамп-Каренбауер: Ако победи Бајден не значи дека Европа може да смета на Америка во областа на безбедноста

Ана Ололовска