Хонг Конг: Заврши блокадата на Политехничкиот универзитет

Од:

Полицијата во Хонг Конг денеска стави крај на блокадата на кампусот на Политехничкиот универзитет, откако го држеше опколен 12 дена, во обид да ги уапси демонстрантите кои беа внатре, а кои поддржуваат независност од Кина.

Полицијата заплени речиси 4.000 молотови коктели, кои зад себе ги оставија демонстрантите.

Околу 100 полицајци првпат влегоа во кампусот вчера за да соберат докази и да ги отстранат опасните работи.

Во полициското соопштение се посочува дека заплениле 3.989 молотови коктели, 1.339 екплозивни предмети, 601 шише со корозивна тешност и 573 парчиња оружје.

Полицијата не ги пронајде приврзаниците на самостојноста.

Би можело да ве интересира

Полицијата во Хонг Конг повторно употреби солзавец

Ана Ололовска

Во Кина уапсен бизнисмен од Белизе поради поддршка на протестите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Илјадници активисти и приврзаници на самостојноста на Хонг Конг присуствуваа на собир за благодарност кон САД

Ана Ололовска

Кина протестира против американскиот Закон за човековите права во Хонг Конг

Ана Ололовска

Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Полицијата во Хонг Конг планира да влезе во блокираниот универзитет

Ана Ололовска