Хонг Конг: Полицијата изврши претрес во универзитетски кампус

Од:

Хонгкошката полиција соопшти дека извршила претрес во универзитетскиот кампус поради основано сомнение дека тој простор се користи за правење бензински бомби заради напад врз полициските службеници.

Полицијата беше критикувана поради вчерашниот упад во кинескиот универзитет во Хонг Конг, а дел од медиумите го оценија како напад врз високото образование и знак на влошување на односите меѓу полицијата и јавноста.

Портпаролот на полицијата Це Чун – чунг на денешната прес конференција соопшти дека акцијата била преземена откако дошло до уште еден напад врз полицијата, која обезбедувала пешачки мост покрај кампусот.

Полицијата соопшти дека во текот на вчерашниот ден во Хонг Конг испукала 1.567 канистри со солзавец и 1,312 гумени куршуми. Вкупно се уапсени 142 лица, а 10 луѓе со повреди се хоспитализирани.

Би можело да ве интересира

Хонг Конг ги затвори сите училишта поради новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хонг Конг предупредуваат за трет бран на епидемијата на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Ана Ололовска

Во Хонг Конг отворено биро за национална безбедност

Ана Ололовска

Кери Лам тврди дека новиот закон за Хонг Конг „не е толку црн“

Ана Ололовска