Хонг Конг: Полицијата ги опколи демонстрантите во универзитетот, а тие го запалија влезот

Од:

Полицијата во Хонг Конг денеска ги опколи демонстрантите кои се забарикадираа на кампусот на Политехничкиот универзитет, со што речиси шестмесечната криза влезе во нова опасна фаза.

Денеска пред зора одекнаа неколку гласни експлозии, а потоа на влезот во Универзитетот се распламтни оган, што според локалните медиуми значи дека демонстрантите го одбиле обидот на полицијата да влезе во кампусот.

Полицијата го прогласи кампусот за „место на нереди“, што значи дека на насилниците им се заканува казна затвор до 10 години.

Се проценува дека на кампусот се забарикадирани околу 800 демонстранти, на кои не им е дозволено да излезат од универзитетскиот комплекс, со што се ослободени околните улици по дведневните барикади.

Полициски службеник во Хонг Конг вчера беше погоден од стрела кога полицијата употребила солзавец и водени топови во обид да ги растера демонстрантите кои го окупираат кампусот на универзитетот.

Демонстрантите од покривот на универзитетот ја гаѓаа полицијата со стрели и молотови коктели, а тие одговорија со солзавец и водени топови.

Би можело да ве интересира

Хонг Конг ги затвори сите училишта поради новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хонг Конг предупредуваат за трет бран на епидемијата на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Ана Ололовска

Во Хонг Конг се забранува политичка активност за студенти и ученици

Ана Ололовска

Во Хонг Конг отворено биро за национална безбедност

Ана Ололовска

Кери Лам тврди дека новиот закон за Хонг Конг „не е толку црн“

Ана Ололовска