Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Од:

Властите во Хонг Конг повторно привремено ги прекинаа летовите на Ер Индија, откако се зголеми бројот на заразени патници кои доаѓаат од Индија во Хонг Конг, објавија локалните медиуми.

Летовите на „Ер Индија“ ќе бидат прекинати до 3 октомври, а на истата компанија Хонг Конг претходно и забрани да лета во август, исто така на две недели.

Според последните дневни податоци за вчера, 20 септември, од вкупно 23 позитивни случаи, осум се од Индија, што е речиси третина од новите случаи на Ковид-19 во Хонг Конг.

Во исто време, повеќе од 40 вработени во една универзитетска лабораторија во Хонг Конг се ставени во карантин, бидејќи еден истражувач бил заразен со коронавирусот, јавија локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

А1он

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

А1он

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он

Бојко Борисов во изолација откако бил во контакт со заразен заменик-министер

Жарко Настоски